Błonnik i jego rola w organizmie człowieka

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko witamin, mikro- i makroelementów czy wody, ale także błonnika. Jest to składnik, bez którego Twój układ pokarmowy nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dowiedz się, jaką pełni rolę w organizmie człowieka.

Błonnik to wsparcie pracy przewodu pokarmowego

Wyróżnia się dwa rodzaje błonnika: nierozpuszczalny i rozpuszczalny w wodzie. Pierwszy z nich wpływa na pracę całego przewodu pokarmowego, m.in.:

  • stymuluje produkcję śliny w jamie ustnej,
  • absorbuje nadmiar kwasu solnego w żołądku,
  • pobudza ruch perystaltyczny w jelitach.

Dzięki swoim właściwościom zapobiega zaparciom i innym chorobom jelit. Dlatego produkty z błonnikiem są nieodłącznym elementem diet odchudzających (ale nie tylko), dostępnych np. na stronie https://www.lightbox.pl/.

Błonnik jako pogromca głodu

25 g błonnika to  zaledwie 100 kcal, ale po spożyciu pęcznieje w żołądku i jelitach, dzięki czemu na długo zapewnia uczucie sytości. Co więcej, błonnik (ten  rozpuszczalny w wodzie) pomaga zwiększyć ilość treści pokarmowej, a tym samym wydłużyć czas jej trawienia.

Dlatego np. owsianka jest znakomitą propozycją na śniadanie. Można ją znaleźć m.in. w posiłkach dostarczanych w ramach diety pudełkowej. Poznań jest miejscem, gdzie możesz zamówić zdrowe zbilansowane posiłki wprost do swojego domu i przekonać się „na własnej skórze”, jaki wpływ ma dieta z prawidłowo ilością błonnika.

Błonnik, czyli reduktor cholesterolu

Zbyt duża ilość cholesterolu nie wpływa korzystnie na pracę organizmu. Jeśli chcesz się z nim uporać, sięgnij po produkty bogate w błonnik, który pomaga zwiększyć produkcję kwasu żółciowego, tym samym absorbując cholesterol. Dzięki temu wspiera jego szybsze usuwanie z organizmu.

Chcesz mieć pewność, że dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość błonnika? Dobrym pomysłem jest np. zdecydowanie się na catering dietetyczny. W Poznaniu działa wiele firm, które oferują dowóz posiłków prosto do domu. Warto jednak wybrać taką, która przy komponowaniu dań współpracuje z dietetykami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dieta jest odpowiednio zbilansowana.

Błonnik to nieoceniona pomoc w walce o zdrowie i piękną sylwetkę. Wybierz dietę, która zapewnia jego odpowiednią ilość i daj się zaskoczyć efektom!

Redakcja zielonykarmnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *