Jakie szampony na łuszczycę skóry głowy warto stosować?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której niestety nie można wyleczyć, natomiast można doprowadzić do jej remisji. Niezwykle istotne znaczenie ma tutaj właściwa higiena i stosowanie odpowiednich szamponów, gdy dotyczy skóry głowy. Jakie produkty kosmetyczne warto wybrać?

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy 

Warto wiedzieć, że skóra głowy jest niezwykle delikatna. Niestety zrogowaciała skorupa może pokrywać jej powierzchnię. Jednocześnie łuszczyca może rozchodzić się na czoło. Bardzo często też pojawia się uporczywy świąd i miejscowe łysienie. Można spróbować domowych sposobów walki z łuszczycą i tutaj kluczowe znaczenie ma właściwe nawilżenie. Możecie stosować preparaty, które w swoim składzie mają aloes. Możecie też samodzielnie przygotować wcierkę aloesową. Wystarczy tylko wycisnąć 1 cm żelu aloesowego i wymieszać go z dwoma łyżkami oliwy z oliwek bądź oleju kokosowego. Następnie nakładamy go na skórę głowy na ok. 30 minut, a po tym czasie zmywamy letnią wodą. Pamiętajcie też, aby unikać silnych środków takich jak detergenty, konserwanty. Również kosmetyki z alkoholem są niewskazane, gdyż podrażniają skórę głowy i nasilają problem. Natomiast silikony i parafina mogą zatykać pory. 

Szampony na łuszczycę – jakie wybrać? 

Trzeba wiedzieć, że szampony na łuszczycę muszą posiadać bogaty skład. W żadnym wypadku nie może znajdować się w nim SLS czy SLES. Warto wybierać szampony ze składnikami takimi jak ekstrakt z wierzby białej czy też dziegieć brzozowy. Te składniki mają działanie antybakteryjne, a przy tym silnie nawilżające. Jednocześnie doskonale nawilżają. Zwróćcie też uwagę na niacynamid. Otóż witamina B3 stymuluje syntezę ceramidów. Dochodzi wtedy do uszczelnienia warstwy hydrolipidowej, co zapobiega nadmiernemu przesuszaniu się skóry głowy. Szampon na łuszczycę powinien zawierać panthenol, który regeneruje i nawilża skórę. Ma do tego silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. 

Zdrowy styl życia jest niezbędny

Warto też pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia. Oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z jedzenia śmieciowego. Należy postawić na dietę bogatą w warzywa i owoce będące cennym źródłem witamin i minerałów. Ponadto ograniczenie stresu także ma duży wpływ na to, że objawy łuszczycy stają się mniej uciążliwe. Warto zatem codziennie dbać o to, by znaleźć czas na chwilę relaksu i odprężenia, a także unikać sytuacji stresowych.             

Redakcja zielonykarmnik.pl