Jak zadbać o piękny uśmiech?

Piękny uśmiech otwiera drzwi nie tylko do większego zadowolenia z życia, ale także szybszego budowania relacji, czy wywoływania sympatycznego wrażenia w innych ludziach. Jaka jest droga do pięknego uśmiechu i o co powinno się zadbać na początku? Podpowiadamy!

Zdrowy tryb życia

Na początku kilka słów o podłożu problemów z uzębieniem, którym najczęściej jest zły tryb życia. Zły, czyli po prostu niezdrowy. Odpowiednia dieta i brak częstego zażywania używek to podstawa do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli chodzi o pokarm, przede wszystkim należy zrezygnować ze spożywania jedzenia z wysoką zawartością cukrów. Obecność cukru w jamie ustnej przyczynia się do powstawania próchnicy i tym samym sprzyja psuciu się zębów. Drugim rodzajem szkodliwego dla zębów pokarmu są niektóre z napojów oraz owoców i warzyw, które wytwarzają na zębach osad. Taki osad nie tylko zmienia kolor zębów, ale może także wpływać na ich kondycję. 

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Nawiązując do odżywiania się, warto wspomnieć o kolejnym, niezwykle istotnym elemencie, czyli obowiązkowym oczyszczaniu zębów każdorazowo po spożyciu posiłku. Dzięki temu unikamy doprowadzenia do rozwoju bakterii oraz tym samym próchnicy. Zęby należy myć kolistym ruchem, za pomocą odpowiedniej szczoteczki do zębów. Rodzaj włókien szczoteczki powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, przykładowo szczoteczka do zębów z miękkim włosiem dedykowana jest osobom z nadwrażliwością dziąseł. Nie można także zapominać o tym, że należy oczyszczać nie tylko zęby i dziąsła, ale także język. 

Do odpowiedniej higieny jamy ustnej zaliczamy oczywiście także regularne nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej płynem do ust. Wystarcza wykonywanie tych czynności raz w ciągu dnia, jednak jeśli czujesz, że resztki pokarmu mogły pozostać w uzębieniu, koniecznie pozbądź się ich za pomocą odpowiedniego przyrządu, na przykład nici dentystycznej. 

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym

Niestety, wiele osób ma tendencję do udawania się do gabinetu dentystycznego dopiero wtedy, kiedy zaczyna dziać się coś złego. Występowanie różnych dolegliwości skłania pacjentów do pojawienia się na wizycie. Jednak gdyby pojawiali się oni na regularnych wizytach kontrolnych, dany problem mógłby być wyeliminowany w znacznie mniej poważnym stadium, czy nawet nie powstać wcale! Wizyty kontrolne powinny odbywać się co około pół roku. Podczas ich przebiegu dentysta ocenia stan uzębienia, rekomenduje stosowanie odpowiednich środków, ale także w razie potrzeby wykonuje piaskowanie i scalling, czyli profesjonalne sposoby oczyszczania zębów. Może także zadecydować o wykonaniu fluoryzacji, która wzmacnia zęby. 

Prostowanie zębów

Najważniejsze jest zdrowie zębów, jednak kiedy już o nie zadbamy, warto zainteresować się tym, czy nasz uśmiech wygląda estetycznie. Współcześnie prostowanie zębów jest znacznie szybsze i prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesne metody leczenia pozwalają uporać się z problemem w bardzo dyskretny sposób. Najbardziej popularną metodą w ostatnim czasie są zdecydowanie przezroczyste nakładki prostujące zęby. Nakładki są zdejmowane, a leczenie za ich pomocą w większości przypadków zamyka się w okresie kilku miesięcy. 

Krok dalej… wybielanie

Odnosząc się wyłącznie do estetyki zębów, warto pomyśleć także o wybielaniu zębów. Jest to ostatni z kroków, które możemy wykonać w trosce o piękny i oszałamiający uśmiech. Wybielanie zębów można wykonać w warunkach domowych, za pomocą odpowiednich, przeznaczonych do tego środków. Warto jednak wcześniej zapoznać się z opinią eksperta, czy wybielanie będzie korzystne dla naszego uzębienia. 

Redakcja zielonykarmnik.pl