[adaptogeny] 3 naturalne ziołowe antybiotyki, które naprawdę działają

Adaptogeny to termin określający grupę substancji aktywnych, naturalnie występujących w wybranych roślinach. Nazwa ta nawiązuje do ich właściwości, które polegają na polepszeniu zdolności adaptacyjnych ludzkiego organizmu do zmieniających się czynników zewnętrznych. Poprawiają ogólną kondycję, zarówno psychiczną, jak i fizyczną, stąd też ich działanie określa się jako holistyczne.

Działanie adaptogenów

Adaptogeny inaczej nazywane są roślinnymi antybiotykami. Najbardziej cenione są ze względu na swój dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Udowodniono, że obniżają podatność na stres i pomagają zachować równowagę. Ponadto dzięki nim możemy poprawić koncentrację i zniwelować zmęczenie. Poprawiają także wydolność organizmu i kondycję fizyczną, z tego względu są często stosowane przez sportowców. Pobudzają metabolizm, co przyczynia się do zachowania prawidłowej masy ciała.  

Wiele adaptogenów wykazuje podobne podobne właściwości. O tym, w jaki sposób wpływają na kondycję organizmu możesz przeczytać na stronie: https://www.f5.pl/zdrowie/adaptogeny-mothers-protect-to-antidotum-na-stres-i-intensywny-tryb-zycia  

Należy podkreślić, że działanie tych substancji może się nieco różnić w zależności od rośliny, z której są pozyskiwane. Natomiast wszystkim przypisuje się dobroczynne właściwości na cały organizm człowieka.  

Gotu Kola – ziołowy antybiotyk

Roślina ta jest powszechnie znana pod nazwą wąkrotka azjatycka i wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. W medycynie ceniona jest ze względu na właściwości hamujące rozwój bakterii i wirusów, wywołujących różne infekcje w organizmie ludzkim. Z tego względu warto stosować ekstrakt z gotu koli w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia. W połączeniu z innymi witaminami, zwiększa odporność i zapobiega nawrotom infekcji. Regularne zażywanie wąkrotki azjatyckiej przyczynia się do poprawy koncentracji i wspomaga funkcje poznawcze. Niweluje uczucie ciągłego zmęczenia i sprawia, że stajemy się bardziej odporni na stres. Ponadto poprawia ukrwienie i pracę układu pokarmowego.

W Internecie pojawia się wiele artykułów i opinii dotyczących działania gotu koli na organizm ludzki. Coraz częściej możemy spotkać się z pozytywnymi komentarzami na temat dobroczynnych właściwości tej rośliny. Osoby, które zdecydowały się na jej stosowanie, potwierdzają skuteczność działania zarówno na skórę jak i na ogólne samopoczucie. 

Olejek z oregano – ziołowy antybiotyk

Olejek z oregano jest mocno działającą substancją, którą najczęściej stosuje się w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Dzięki zawartości składników fenolowych, przyczynia się do likwidacji szkodliwych bakterii, wywołujących zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej. Ponadto działa łagodząco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Olejek z oregano jest również skutecznym środkiem przeciwgrzybiczym. 

Chrzan – ziołowy antybiotyk

To roślina od dawna stosowana w medycynie ludowej, do leczenia infekcji i przeziębienia. Badania wykazały, że posiada on właściwości antybiotyczne, które pomagają w łagodzeniu chorób związanych z układem oddechowym (zapalenie oskrzeli, zatoki, kaszel). Ponadto dobrze sprawdzi się przy dolegliwościach związanych z bólami głowy lub mięśni. Stosowany bezpośrednio na skórę, skutecznie rozjaśnia przebarwienia.   

Redakcja zielonykarmnik.pl