Magnez bez B6 czyli o łączeniu witamin

W dzisiejszych czasach żywność kupowana w sklepach nie jest najlepszej jakości. Dlatego też człowiek nie może zaspokoić zapotrzebowania na wszystkie witaminy i składniki odżywcze. Potrzebne są suplementy i leki z witaminami.

Łączenie tabletek

Bardzo ważne jest, aby nie przedawkować poszczególnych witamin i minerałów. Dlatego też trzeba uważnie przeczytać ulotki wszystkich przyjmowanych leków i suplementów. Może bowiem zdarzyć się, że jako dodatek do określonej witaminy został dodany pewien minerał. Trzeba unikać takich sytuacji, ponieważ łatwo można przedawkować. Dlatego też na przykład pożądany jest magnez bez B6. Wielu ludzi przyjmuje magnez, ponieważ skarżą się na przykład na skurcze nóg. Jest to oczywiście dobry wybór, w takiej sytuacji należy przyjmować magnez. Tak też zaleca większość lekarzy i farmaceutów. Jednak wiele osób przyjmuje także witaminy z grupy B, jaką oddzielną tabletkę. W suplemencie Witamina B Complex z pewnością znajduje się też witamina B6. Jeżeli ktoś nie sprawdzi ulotek, to może przyjmować witaminę B6 dwa razy, raz w witaminach B Complex, a drugi raz z magnezem. Dlatego też warto powiedzieć lekarzowi na rutynowej wizycie o wszystkich przyjmowanych suplementach. Jeżeli ktoś sam nie potrafi sprawdzić ulotek i wyciągnąć wniosków, warto poradzić się specjalisty, czyli lekarza albo farmaceuty. Taka osoba jest kompetentna do tego, aby udzielić rady w tym temacie.

Niedobory i przedawkowanie

Warto dokładnie czytać ulotki dołączone do leków i suplementów. Czasami do różnych tabletek dołączane są różnego rodzaju dodatki, które niekoniecznie dobrze wpływają na organizm. Dlatego też warto wybrać tabletki o jak najczystszym składzie, pozbawione szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o witaminę D, jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego też warto aby w składzie takiej tabletki był jakiś olej. Dobrze jest zwracać na to uwagę przy zakupach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można przecież zapytać farmaceutę albo personel sklepu. Przedawkowanie różnych witamin może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Organizm człowieka nie jest przyzwyczajony do dużych ilości tabletek. Na przykład witamina D w dużych dawkach może być toksyczna. Co prawda witaminy z grupy B są wydalane z moczem i eksperci twierdzą, że człowiek nie jest w stanie zrobić sobie dużej krzywdy przy przedawkowaniu, jednak i tak warto unikać takich sytuacji, bo nigdy nie wiadomo jak za duża dawka zadziała na konkretną osobę. Każdy człowiek powinien postarać się utrzymywać prawidłowy poziom witamin w swoim organizmie. Szkodliwy jest zarówno niedobór jak też nadmiar witamin.

Redakcja zielonykarmnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.