Protezy zębowe mocowane na stałe: rodzaje i ceny

Po utracie zęba jego brak warto jak najszybciej uzupełnić. Jak to zrobić? Najlepszy wybór to protezy zębowe mocowane na stałe. Co dokładnie zalicza się do tej kategorii protez? Ile trzeba za nie zapłacić?

Protezy mocowane na stałe to rodzaj uzupełnień braków zębowych, które umieszczane są w jamie ustnej na stałe – nie są wyjmowane. Dzięki temu są one nie tylko bardziej komfortowe dla pacjenta, ale też trwalsze. Niestety, wszystkie z nich wymagają wykonania w prywatnym gabinecie stomatologicznym, dlatego trzeba zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Jakie protezy zębowe mocowane na stałe można wykonać u stomatologa?

Licówki porcelanowe

Do kategorii protez zębowych mocowanych na stałe zaliczają się licówki. Są one wytwarzane z porcelany i stosowane do zmiany kształtu oraz zabarwienia przednich zębów.

Licówki używane są w celach estetycznych, aby uzyskać efekt hollywoodzkiego uśmiechu. Służą one również do korygowania uszkodzeń, na przykład przy ukruszeniu zęba lub jego złamaniu.

Cena licówki: 1400-1600 złotych.

Korony porcelanowe

Porcelanowe korony służą jako odbudowa zniszczonego zęba. Korona może być umieszczona na naturalnym korzeniu zębowym, na wkładzie koronowo-korzeniowym albo na implancie.

Pod względem swojej estetyki oraz trwałości korony porcelanowe są bardzo dobrą alternatywą dla protez ruchomych, na przykład akrylowych. Mogą służyć dokładnie tak, jak naturalny ząb.

Korony wykonuje się na metalu – są tańsze, ale pod światło widać wtedy ciemniejsze zabarwienie metalu. Te pełnoceramiczne wyglądają najbardziej naturalnie, ale są droższe.

Cena korony porcelanowej: na metalu – 800-900 złotych, pełnoceramicznej – 1400-1600 zł.

Mostki protetyczne

Mostki, mosty protetyczne to protezy zębowe mocowane na stałe wtedy, gdy dochodzi do utraty jednego albo kilku zębów obok siebie. Są one umieszczane na okolicznych zębach, które określane są jako filarowe.

Zęby filarowe muszą być odpowiednio oszlifowane, a niekiedy także wyleczone kanałowo, dlatego niekiedy konieczne jest opracowanie zdrowych zębów.

Do wykonania mostków stosuje się głównie porcelanę na metalu, cyrkonie albo mosty pełnoceramiczne.

Cena mostu za jeden element: 900-1700 zł.

Implanty zębowe

Jako najlepsze protezy zębowe mocowane na stałe uznaje się implanty zębowe. Są one używane wtedy, gdy konieczne było usunięcie całego zęba z jego korzeniem. Implant może wtedy go zastąpić. Osadza się na nim korony albo mostki.

Implanty zębowe mogą być używane do uzupełnienia braków pojedynczych albo mnogich. Również mogą być zakładane przy całkowitym bezzębiu.

Cena implantu stomatologicznego: 3500-4500 zł za jeden ząb, do nawet 45000 zł przy bezzębiu.

Redakcja zielonykarmnik.pl