Jakie są zalecane ćwiczenia po operacji haluksa?

Paluch koślawy – chyba każda osoba wie, że tak określa się chorobą zwyrodnieniową polegającą na deformacji stawów stóp. Profesjonalna i naukowa nazwa tego tego schorzenia to haluks. Cierpią na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, które są jednak w podwyższonej grupie ryzyka. Na szczęście są różne metody leczenia – od rehabilitacji po ostatecznie odpowiedni zabieg. Jednak, aby dojść do pełnej sprawności, potrzebne będą także ćwiczenia po operacji haluksa. Jakie dokładnie?

Objawy i główne przyczyny haluksa

Zanim opiszemy, jak wygląda rekonwalescencja, najpierw skupmy się na samych przyczynach haluksa. Najbardziej powszechnym powodem występowania tego zniekształcenia stopy są złe nawyki ruchowe oraz niedobrane obuwie – wysoki obcas to główny winowajca. Nie bez znaczenia są także pewne czynniki genetyczne lub słabsza budowa mięśniowo-więzadłowa.

A jak poznać, że kto ma koślawy paluch? Bardzo łatwo. Deformacja charakteryzuje się tym, że odgina się on w kierunku pozostałych palców. Mało tego, sama kość zostaje wtedy uwypuklona na zewnątrz. Pojawia się obrzęk oraz zaczerwienienie, a przy tym również ból.

Rodzaje dostępnych operacji

Jeżeli ma się do czynienia z zaawansowanym zniekształceniem, które nie pozwala na normalne poruszanie się, to pomoc polega tylko na przeprowadzeniu operacji. Do wyboru jest kilka metod. To, jaką z nich się zastosuje, zależy od stopnia rozwiniętej choroby.

Pierwszym proponowanym zabiegiem może być osteotomia Chevron. W tym przypadku nacina się głowę pierwszej kości (kształt litery V) śródstopia. Następnie należy ją przesunąć w odpowiednim kierunku (tutaj chodzi o boczny). Inne metody to m.in.: Ludloff (skośne przecięcie kości oraz zespolenie jej przy pomocy specjalnych śrub), osteotomia półkulista oraz po prostu korekcja tkanek miękkich (mowa o torebce stawowej oraz ścięgnach).

Ćwiczenia po operacji haluksa

Na samej operacji leczenie się jednak nie zakończy. Niezbędna okaże się rehabilitacja. Na początek trzeba pamiętać, aby nie obciążać stopy, dlatego przez przez kilka tygodni należy używać kul i nosić wykonany z miękkie pianki but ortopedyczny, który nie ma przedniej części podeszwy.

Kiedy tkanka kostna na spokojnie się zrośnie, to dopiero pacjenci mogą wzmacniać stawy, rozciągać osłabione mięśnie i uczyć się od nowa prawidłowego chodzenia. Jak? Może na przykład podnosić przedmioty oraz zwijać ręcznik za pomocą palców stopy. Terapeuta zaleci też zginanie podeszwowe.

Na koniec w celu odzyskania stuprocentowej władzy nad stopą, warto wdrożyć kolejne ćwiczenia po operacji haluksa. A są nimi np. chodzenie po bieżni czy jazda na tzw. cykloergometrze.

Redakcja zielonykarmnik.pl