Jaki fotelik samochodowy dla noworodka kupić?

Przepisy kodeksu drogowego wskazują jednoznacznie na obowiązek przewożenia w samochodzie dziecka o wzroście do 150 cm. Dobór właściwego akcesorium jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych maluchów. Aby mieć pewność, że fotelik skutecznie zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa niemowlakowi, warto starannie przemyśleć decyzję o zakupie i wybrać odpowiedni model fotelika.

Nowy fotelik dla dziecka

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy wybrać nowy czy też używany fotelik samochodowy. Zakup tego akcesorium nie należy do najtańszych, ale trzeba pamiętać, że na bezpieczeństwie pociechy nie wolno oszczędzać. Dlatego najlepiej zdecydować się na nowy fotelik. Modele używane mogą mieć bowiem wady i uszkodzenia, które pogorszą jego bezpieczeństwo. Należy też wiedzieć, że nawet jeśli fotelik nie ma zniszczeń i uszkodzeń, to może być po prostu zużyty, co również stanowi bardzo istotną i niebezpieczną wadę. Średnia trwałość tworzywa wynosi ok. 3-5 lat, a po tym czasie foteliki przestają być tak bezpieczne i funkcjonalne jak na początku.

Fotelik dopasowany do wagi maluszka

Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie fotelika samochodowego do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Szczególnie ważnym parametrem jest waga malucha. Foteliki dzieli się zresztą na kilku grup właśnie według masy ciała malca. Dla najmłodszych dzieci przewidziane są modele z grupy 0, takie jak fotelik Joie Every Stage. To model przeznaczony dla szkrabów ważących w zakresie 0-36 kg. To oznacza, że jest to model, który „rośnie” wraz z dzieckiem. Sprawdzi się więc w przypadku noworodków i niemowląt, a także nieco starszych dzieci. Joie Every Stage to szczególnie polecany model dla rodziców, którzy chcą kupić jeden porządny i funkcjonalny fotelik, który posłuży ich dziecku przez kilka lat.

Odpowiednie atesty i certyfikaty

Bardzo ważną kwestią wymagającą sprawdzenia jest obecność stosownych certyfikatów i atestów z zakresu jakości i bezpieczeństwa. Najlepsze foteliki, takie jak Joie Every Stage, to modele, które przeszły profesjonalne testy bezpieczeństwa w renomowanych instytutach. Dają one pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku lub innego zdarzenia drogowego fotelik odpowiednio ochroni dziecko przed niebezpieczeństwem.

Funkcjonalność fotelika

Fotelik samochodowy dla niemowlęcia powinien być też bardzo praktyczny. Najlepiej, aby posiadał zdejmowany pokrowiec, który można łatwo wyczyścić ręcznie bądź wyprać w pralce. Ważne jest również, aby miał system zapinania pasów niedostępny dla dziecka. Pasy powinny być regulowane, elastyczne, a przy tym odpowiednio miękkie, aby nie wżynały się w delikatną skórę pociechy.

Redakcja zielonykarmnik.pl