Jak wzmacniać mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy, znane także pod nazwą mięśni Kegla, odgrywają w organizmie szereg niezwykle istotnych ról. Do najważniejszych funkcji mięśni dna miednicy można zaliczyć między innymi utrzymywanie moczu oraz wspieranie prawidłowej postawy ciała. Ich osłabienie może prowadzić do wystąpienia dokuczliwych problemów obniżających jakość i komfort życia. Ze względu na silny wpływ wywierany przez nie na codzienne aktywności, wymagają one odpowiedniego treningu, który wzmocni całą partię w okolicy krocza. Jak skutecznie ćwiczyć mięśnie Kegla?

Czym są mięśnie dna miednicy?

W skład mięśni dna miednicy wchodzi szereg zróżnicowanych partii mięśniowych, odpowiedzialnych między innymi za podporę narządów wewnętrznych. Mięśnie dna miednicy, wraz z mięśniami zwieracza, przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu wydalniczego, regulując oddawanie stolca i moczu.

Mięśnie dna miednicy pełnią także bardzo ważną rolę w życiu seksualnym człowieka, ich prawidłowe funkcjonowanie ma również ogromny wpływ na przebieg porodu. Oprócz tego stabilne i silne mięśnie dna miednicy przyczyniają się do zachowania prawidłowej postawy ciała, stając się idealnym wsparciem dla kręgosłupa. Warto pamiętać o tym, że mięśnie dna miednicy u kobiet – ze względu na specyfikę kobiecego ciała – są słabsze niż u mężczyzn. Do pogorszenia stanu mięśni Kegla może dojść między innymi na skutek cyklicznych zmian hormonalnych czy porodu.

Pogorszenie stanu mięśni dna miednicy – przyczyny

Na osłabienie mięśni dna miednicy może mieć wpływ szereg rozmaitych przyczyn – do najczęstszych powodów pogorszenia kondycji mięśni dna miednicy można zaliczyć między innymi wzmożony, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, a także nadwagę. Oprócz tego osłabienie mięśni Kegla może być spowodowane niezdrową dietą czy paleniem tytoniu.

Mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie – bardzo często nieprzyjemne objawy nasilają się między innymi w okresie menopauzy. U mężczyzn osłabienie tej partii mięśni może być spowodowane usunięciem prostaty, a także cukrzycą.

Dokuczliwe objawy pod kontrolą

Partia mięśniowa w obrębie dna miednicy zapewnia wielokierunkowe działanie regulacyjne. Stanowi element konieczny dla prawidłowej pracy układu moczowo-płciowego i utrzymania odpowiedniej postawy ciała. Ponadto wykazuje ona bezpośredni wpływ na zachowanie satysfakcjonującej aktywności seksualnej. Osłabienie mięśni Kegla prowadzi do zaburzeń obejmujących nietrzymanie moczu, suchość pochwy lub dolegliwości bólowe w trakcie stosunku. W celu ich ograniczenia zaleca się regularny trening o udowodnionym działaniu wzmacniającym.

Trening mięśni Kegla

Ćwiczenie mięśni dna miednicy polega na świadomym kontrolowaniu tego obszaru. Wszystkie sekwencje mogą być wykonywane zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej na plecach. Podstawą każdego treningu jest zamykanie poszczególnych otworów w obrębie krocza, co przekłada się na zwiększenie siły oraz usprawnienie pracy partii mięśniowej. Naprzemienne napinanie i rozluźnianie prowadzi do jej znacznego wzmocnienia, a tym samym poprawia się ogólne funkcjonowanie organizmu.

Trening mięśni Kegla wymaga odpowiedniej regularności oraz konsekwencji związanej z ćwiczeniami. Przeprowadzane kilka razy dziennie pozwalają uzyskać widoczne efekty, które warunkują jakość wykonywanych aktywności. Warto jednak pamiętać, że wzmacnianie okolicy krocza jest długotrwałym procesem – pierwsze rezultaty pojawiają się zwykle po kilku tygodniach. Cierpliwość i samozaparcie stanowią więc nieodłączny element efektywnego treningu.

Dlaczego warto dbać o mięśnie dna miednicy?

Systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy przyczynia się do podniesienia jakości życia. Ich wykonywanie ogranicza dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu, bolesnością okolicy krocza oraz zaburzeniami wypróżniania. Są one także zalecane w przypadku kobiet ciężarnych lub w okresie poporodowym, ponieważ zapobiegają dokuczliwym następstwom osłabienia. Dodatkowo wzmocnienie mięśni Kegla przekłada się na zwiększenie przyjemności odczuwanej podczas stosunku.

Odpowiednia troska o stan mięśni dna miednicy ma ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Oprócz tego, sprawne mięśnie dna miednicy wpływają na polepszenie świadomości ciała. Mocne mięśnie Kegla to także brak problemów z oddawaniem stolca i moczu. Solidne rusztowanie w postaci sprawnych mięśni dna miednicy to także doskonała podpora dla całego ciała.

Artykuł sponsorowany

Redakcja zielonykarmnik.pl