Naturalne metody leczenia – czystek na dnę moczanową

Dna moczanowa jest trudną w leczeniu i bardzo uciążliwą chorobą. Nazywana jest często podagrą lub artretyzmem i charakteryzuje się wyjątkowo gwałtownym i bardzo bolesnym zapaleniem stawu śródstopno-paliczkowego znajdującego się u podstawy palucha. Dna moczanowa może mieć bardzo ciężki i gwałtowny przebieg, często uniemożliwia chodzenie i normalne, codzienne funkcjonowanie.

Co wywołuje dnę moczanową?

Dnę moczanową wywołuje podwyższony poziom kwasu moczowego, który, z powodu braku drogi ujścia, krystalizuje się i odkłada w ścięgnach i stawach. W przebiegu tej choroby występuje zwiększona ilość kwasu moczowego w surowicy krwi, czyli tzw. hiperurykemia. Zajęte chorobowo stawy i ścięgna robią się obrzęknięte, zaczerwienione i wyjątkowo bolesne przy najmniejszym nawet ruchu. Rozwój tej podstępnej choroby często trwa wiele lat, dlatego przy pierwszych objawach warto sprawdzić poziom kwasu moczowego w surowicy.

Leczenie dny moczanowej

W leczeniu dny moczanowej często stosowana jest kolchicyna. Jest ona lekiem pochodzenia roślinnego, który pozyskuje się z nasion i bulw zimowita jesiennego. Lek ten z powodzeniem zmniejsza odczyn zapalny w przebiegu dny moczanowej, musi jednak zostać podany w ciągu pierwszych 24h od momentu wystąpienia ataku bólowego. Poza kolchicyną często stosuje się również znane wszystkim leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). Bardzo skuteczne okazuje się również leczenie naturalne za pomocą ziół, wśród których prym wiedzie czystek. Okazuje się, że czystek na dnę moczanową sprawdza się doskonale.

Dobroczynny wpływ czystka na zdrowie

Czystek jest bardzo popularną rośliną o dobroczynnych właściwościach i szerokim spektrum zastosowania. Stosowany jest od tysięcy lat i z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Swoją ogromną popularność zyskał głównie dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i oczyszczającemu. Ponadto z powodzeniem może być stosowany profilaktycznie w celu wzmocnienia odporności w miesiącach jesienno-zimowych czy w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Czystek świetnie oczyszcza organizm z toksyn. Wskazany jest więc osobom, które nie odżywiają się zdrowo i nie przestrzegają ważnych wskazówek żywieniowych. Mówiąc o dobroczynnych właściwościach czystka nie można zapomnieć o działaniu przeciwmiażdżycowym i obniżającym poziom cukru we krwi, co ma ogromne znaczenie we współczesnych warunkach życia, gdzie z roku na rok przybywa chorych na cukrzycę.

Czystek w leczeniu dny moczanowej

Czystek często wykorzystywany jest w leczeniu napadów dny moczanowej. Doskonale łagodzi dolegliwości bólowe i zapobiega wystąpieniu nowych stanów zapalnych dzięki swoim właściwościom odkwaszającym, przeciwzapalnym, moczopędnym i oczyszczającym. Wspomaga układ krążenia, przemianę materii oraz zmniejsza wydzielanie kwasu moczowego. Eliminuje obrzęki i zapobiega magazynowaniu płynów w organizmie, co zapobiega obrzękom. Czystek w połączeniu ze zrównoważoną dietą bogatą w warzywa i owoce oraz optymalną ilością wypijanej wody, może dać spektakularne efekty w leczeniu napadów dny moczanowej. Dlatego warto włączyć do kuracji napary z czystka.

Redakcja zielonykarmnik.pl