Jak naprawić barierę hydrolipidową skóry twarzy?

Częstym problemem, z którym mogą borykać się różne osoby, jest uszkodzona bariera hydrolipidowa. Przyczyn takiego stanu skóry może być kilka, tak samo jak i sposobów jej naprawy. Dowiedz się, czym jest bariera hydrolipidowa, jak objawia się jej uszkodzenie i jak to rozwiązać. 

Bariera hydrolipidowa – co to jest?

To warstwa znajdująca się na samym wierzchu naszej skóry. Ma ona nie lada zadanie, ponieważ musi służyć jako płaszcz ochronny. Musi powstrzymywać szkodliwe czynniki zewnętrzne i ich wpływ na głębsze warstwy skóry. Z tego też powodu może dojść do jej uszkodzenia, a co za tym idzie, podrażnień i niechcianych stanów naszej cery. Rozpoznanie uszkodzonej bariery hydrolipidowej nie jest trudne. Charakteryzuje się to kilkoma głównymi cechami. 

Jak wygląda uszkodzona bariera hydrolipidowa?

Zadanie bariery hydrolipidowej, inaczej płaszcza lipidowego, to również utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia naskórka przez zapobieganie utraty wody. Tak więc, gdy dochodzi do naruszenia bariery hydrolipidowej, nasza skóra staje się przesuszona. Razem z przesuszeniem pojawiają się podrażnienia, a cera staje się bardzo wrażliwa na każdy czynnik zewnętrzny. Naturalnym działaniem obronnym skóry przed przesuszeniem jest produkcja sebum. W momencie, gdy bariera hydrolipidowa zostaje naruszona, produkcja sebum wzrasta na tyle, że jest go po prostu za dużo. Do tego dochodzą zaskórniki zamknięte i otwarte. Czujemy dyskomfort i napięcie, a cała twarz wygląda na zmęczoną i zaczerwienioną.

Nawilżanie skóry twarzy, czyli ratunek dla bariery hydrolipidowej 

Aby naprawić nasz płaszcz lipidowy, musimy postawić na odpowiednie produkty do nawilżania twarzy. To właśnie one pomogą w odbudowie naszej tarczy ochronnej. Polskie kosmetyki od Nudmuses zostały stworzone właśnie po to, aby dać naszej skórze to, czego najbardziej potrzebuje – nawilżenia. Produkty zawierają składniki, które pomagają przywrócić optymalny stan naszej bariery hydrolipidowej. Jednak nie wystarczy tylko sam dobry krem czy serum. Należy dobrać także odpowiednie kosmetyki oczyszczające naszą cerę. Nie powinny być one zbyt inwazyjne, nie powinny zawierać wysuszającego mydła ani drobinek, które działają jak peeling mechaniczny. Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji także oleje, które dodatkowo natłuszczą i ochronią cerę. Mogą one służyć zarówno jako pierwszy krok w oczyszczaniu twarzy, ale także jako domknięcie całej pielęgnacji wieczornej. Oleje znajdziemy także w polskich kosmetykach od Nudmuses, a dokładnie w ich kremowej masce. 

Co ma wpływ na stan naszej cery? Przyczyny uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego

Z pewnością dla wielu osób uszkodzenie płaszcza lipidowego pozostaje zagadką. Nagle po prostu stan skóry się pogarsza, a przywrócenie optymalnego stanu nawilżenia zajmuje naprawdę długo. Jak więc dochodzi do uszkodzenia? Najczęściej przyczyną takie stanu rzeczy jest stosowanie zbyt inwazyjnej, agresywnej pielęgnacji. Do tego dochodzi nieodpowiednie nawilżenie skóry twarzy lub nawet jego brak. Barierę hydrolipidową można uszkodzić także przez ekspozycję cery na słońce bez odpowiedniej ochrony, ale i podczas zimy, gdy mróz i wiatr negatywnie na nas oddziałują. To nie wszystko. Płaszcz lipidowy zatrzymuje wodę i chroni przed utratą nawilżenia, ale gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości płynów do naszego organizmu, to możemy borykać się z problemami. 

Optymalne nawilżenie skóry – jak je uzyskać?

Należy pamiętać, aby działać nie tylko od zewnątrz w kwestii dbania o naszą cerę. To, jak się odżywiamy, ile pijemy wody oraz jakie witaminy suplementujemy ma wpływ także na stan skóry, ale i włosów oraz paznokci! Dlatego właśnie same produkty do nawilżania nie wystarczą – trzeba dbać o siebie kompleksowo. Zacznij od zmian swoich codziennych nawyków i dobrania dobrych, działających kompleksowo kosmetyków. Szybko zauważymy różnicę! Dodatkowo, stawiając na polskie kosmetyki, wspieramy nasze krajowe biznesy tworzone z pasją i sercem. Sprawdź, co w ofercie ma marka Nudmuses i przekonaj się, jak szybko Twoja skóra odczuje znaczną ulgę.

Redakcja zielonykarmnik.pl