Antyoksydanty w kosmetyce

Piękna i młoda skóra na lata to marzenie każdego z nas. Chcielibyśmy zatrzymać proces starzenia i cieszyć się młodością na długie lata. Słyszymy często, że jest to możliwe tylko przy dobrych genach. Czy aby na pewno nic nie da się z tym zrobić? Z pomocą przychodzą antyoksydanty. Są w stanie zahamować proces starzenia się naszych komórek, tak abyśmy cieszyli się piękną skórą dłużej niż przewidziała nasza matka natura.

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze, czyli substancje, które korzystnie wpływają na skórę poprzez neutralizowanie oddziaływania na nią wolnych rodników. Te z kolei są niczym innym jak reaktywnymi formami tlenu, które przez połączenie się z strukturami komórkowymi prowadzą do ich uszkodzenia. Każdego dnia w naszym organizmie dochodzi do powstania takich cząsteczek. Na szczęście jesteśmy w stanie wytworzyć mechanizmy obronne, dzięki którym zostaną one usunięte. W sytuacji kiedy jesteśmy np. narażeni na mocne promieniowanie UV, wolnych rodników powstaje za dużo i nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. Antyoksydanty w kosmetyce w tym i w wielu innych przypadkach są jednym z najlepszych sposobów zahamowanie ich rozwoju.

Jakich antyoksydantów warto szukać w kosmetykach?

Z pomocą przy walce z wolnymi rodnikami idą nam różnego typu kosmetyki. Łączą one w sobie działanie ochronne jak i regenerujące. Powinniśmy w ich składzie doszukać się konkretnych składników- antyoksydantów, które będą w stanie nas uchronić. Jest to między innymi:

  • Witamina C– skuteczny przeciwutleniacz, usprawniający również syntezę kolagenu i elastyny.
  • Witamina E– zwiększa siłę działania naturalnego enzymu, który chroni skórę przed procesem starzenia
  • Resweratrol– wykazuje się dużą skutecznością działania, znajdziemy go w czerwonych winogronach, wiśniach
  • Astaksantyna– jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, pochodzi z karotenoidów dostępnych w roślinach.
  • Koenzym Q10– występuje w każdej komórce naszego ciała, wyposaża komórki w energię-  jest szczególnie polecany osobom po 35 roku życia.
  • Ekstrakt z jagód acai– możemy często znaleźć go w kosmetykach, ma ogromny potencjał antyoksydacyjny
  • Kwas azelainowy– coraz to modniejsz składnik kosmetyków, poleca się go również w walce z trądzikiem- ma właściwości złuszczające
  • Kwas ferulowy– potrafi podbić moc działania witaminy C w kosmetykach, posiada również właściwości przeciwzapalne

Czym jest i co powoduje stres oksydacyjny?

Najprościej mówiąc, stres oksydacyjny to zanieczyszczenie organizmu, do którego dochodzi kiedy w organizmie mamy do czynienia z wolnymi rodnikami. Może to doprowadzić nie tylko do szybszego starzenia się, ale również do rozwoju wielu chorób.

Warto więc podczas zakupów- spożywczych i kosmetycznych, starać się wybierać produkty bogate w antyoksydanty. Dzięki świadomym wyborom na co dzień, możemy znacząco wpłynąć na nasz wygląd za parę, paręnaście lat. 

Redakcja zielonykarmnik.pl