Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka: kiedy warto po niego sięgnąć?

Data publikacji 24 grudnia 2020


Wiesiołek to roślina od wielu wieków używana w tradycyjnym ziołolecznictwie. Wytwarzany z niego olej z wiesiołka jest cennym preparatem o właściwościach prozdrowotnych. Jakie są jego główne właściwości? Kiedy warto zacząć go stosować?

Wiesiołek dwuletni – o roślinie

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.), który również nazywany bywa nocną świecą, jest rośliną wchodzącą w skład wiesiołkowatych. Wywodzi się z terenów Ameryki Północnej i do Europy dostał się w początkowych latach XVII wieku.

Roślina ta dorasta do 50-100 cm i ma pojedynczą, owłosioną łodygę, niewielkie, jajowate liście oraz żółte kwiaty zebrane na szczycie. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia.

Nasiona wiesiołka wykorzystywane są jako surowiec leczniczy. Pozyskuje się z nich olej wiesiołkowy (Oleum Oenotherae), który wykorzystywany jest w naturoterapii oraz do wyrobu kosmetyków.

Co zawiera olej z wiesiołka?

Nasiona, z których wytwarza się olej w wiesiołka, zawierają 15-20% olejów. Są one bogatym źródłem kwasu gamma linolenowego (GLA), który jest rzadko spotykany u roślin, a także kwasu linolowego (ALA) – są one zaliczane do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6.

Dodatkowo w oleju z wiesiołka znajdują się fitosterole roślinne, białko, witaminy i minerały jak witamina E, wapń, magnez, cynk oraz antyoksydanty.

Olej z wiesiołka – wskazania do stosowania

Ze względu na swój bogaty skład olej z wiesiołka jest polecany w leczeniu wielu dolegliwości. Można także stosować go profilaktycznie, aby im zapobiegać. Kiedy warto go zastosować?

Bolesne, nieregularne miesiączki
Olejek z wiesiołka ma łagodzić kobiece dolegliwości towarzyszące miesiączce – bólów, skurczów, zespołu PMS. Także ma pomagać przy PCOS.

Problemy z zajściem w ciążę
Systematyczne stosowanie oleju ma poprawiać płodność, a tym samym redukować problemy z zajściem w ciążę.

Menopauza
Składniki olejku wiesiołkowego łagodzą objawy towarzyszące menopauzie, między innymi uderzenia gorąca.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Pomaga w łagodzeniu bólów stawów u osób chorujących na RZS – reumatoidalne zapalenie stawów.

Atopowe zapalenie skóry
Stosowanie oleju wewnętrznie pomaga w łagodzeniu objawów AZS. Można również nakładać go na skórę zewnętrznie – szybko goi zmiany atopowe.

Trądzik
Stosowanie oleju wiesiołkowego wewnętrznie i zewnętrznie pomaga poprawie kondycji skóry – zmniejsza wypryski, normalizuje wydzielanie sebum.

Profilaktyka schorzeń sercowo-naczyniowych
Ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 olej z wiesiołka poprawia profil lipidowy krwi, dlatego pomaga w obniżaniu tak zwanego „złego” cholesterolu.

Szkolenia dla psychiatrów

Redakcja zielonykarmnik.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?