Jakie są wady i zalety internetu?

Ciężko sobie wyobrazić obecny świat bez internetu. Od kilkunastu lat internet stale się rozwija. Na początku miał strukturę, do której dostęp mieli jedynie nieliczni. Obecnie jest gigantyczną siecią miliardów stron internetowych. Warto dowiedzieć się, jakie są wady i zalety internetu.

Zalety internetu

Główną zaletą internetu jest to, że rozpowszechnia on wiadomości niesamowicie szybko, bardzo tanio oraz wydajnie. Warto zaznaczyć, że dostarcza wiadomości na żądanie. Skutecznie zastępuje telewizję czy radio. Trzeba też wspomnieć o tym, że w obecnych czasach dzięki internetowi możemy bardzo łatwo oraz szybko znaleźć informację na każdy temat. Do tego celu przeznaczone są specjalne wyszukiwarki internetowe. Jedyne co trzeba zrobić to wpisać interesującą nas frazę. Od razu powinno pojawić się wiele wyników wyszukiwania, zwłaszcza w serwisie Google. Internet sprawia, że ludzie mogą zdobywać informację bez konieczności wertowania słownika czy encyklopedii. Oprócz tego użytkownicy sieci mają sposobność dzielenia się informacjami między sobą. Mowa tutaj o informacjach tekstowych oraz multimedialnych. W internecie bez problemu można konwersować z innymi użytkownikami. Można również wymieniać się filmami czy plikami audio. Zaletą internetu jest także poczta elektroniczna.

Wady internetu

Sporą wadą internetu jest brak wiedzy co do rzetelności informacji pojawiających się w sieci internetowej. Często ludzie mają skłonność do uznawania za prawdę tego, co czytają na stronach internetowych. Wiele treści zamieszczanych w sieci uznawanych jest za fake news’y. Fałszywe informacje mogą niekorzystnie wpływać na ludzi. Nierzadko zdarza się sytuacja, że użytkownicy internetu świadomie publikują treści, które wprowadzają w błąd potencjalnych odbiorców. Mowa tutaj o tak zwane manipulacji informacyjnej. Inną wadą internetu jest uzależnienie od niego. Niestety przeglądanie stron internetowych może uzależniać. Osoby spędzające wiele godzin przed ekranem często zamykają się w swoim własnym internetowym świecie. Przez to tracą kontakt z najbliższym otoczeniem. Dlatego bardzo ważny jest umiar w kwestii przeglądania internetu, bowiem łatwo można się od tego uzależnić.

Innym minusem internetu jest to, że w sieci napotkać się można na wielu oszustów. Często ludzie logują się na strony, które żerują na niewiedzy użytkowników. Ludzie są wprowadzani w błąd i kupują wadliwe produkty bądź usługi, które nie istnieją. Niestety internet jest wylęgarnią oszustów, dlatego trzeba uważać przeglądając strony internetowe.

Przeczytaj więcej na sevana.pl

Redakcja zielonykarmnik.pl