Zdrowa kolacja, czyli co warto zjeść wieczorem, aby dobrze spać?

Śniadanie, obiad i kolacja to podstawa zdrowego odżywiania. Niektórzy mówią nawet, że warto zjeść codziennie pięć posiłków, a nie tylko trzy. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania konkretnego człowieka, dla którego przygotowana jest dieta. Są jednak ogólne zasady, które mówią, czego nie należy jeść, aby nie zakłócić swojego snu.

Smażone i ciężkostrawne

Smażone i ciężkostrawne posiłki są absolutnie zakazane wieczorem. Przed snem organizm musi się zregenerować i odpocząć. Nie wolno zmuszać swojego organizmu do tego, aby wieczorem i w nocy trawił jedzenie zamiast regenerował się. Są to fundamentalne zasady zdrowego odżywiania. Niektórzy eksperci twierdzą, że ostatni posiłek powinno zjeść się kilka godzin przed snem. Niezależnie od interpretacji tych wskazówek, na pewno wstawanie w nocy i podjadanie z lodówki jest niewłaściwym zachowaniem i odbije się niekorzystnie na zdrowie człowieka. Dlatego też, jeżeli ktoś nie potrafi poradzić sobie ze swoim uzależnieniem od jedzenia w nocy, powinien czym prędzej zgłosić się do specjalisty na przykład do psychologa albo terapeuty.

Bez podjadania

Zdrowa kolacja to może być na przykład niewielka porcja chleba z wędliną albo chudym serem, dodatkowo może być podany pomidor, jajko a także sałata. Zawsze w menu wskazane są zdrowe tłuszcze, dlatego też warto dodać gdzieniegdzie na przykład łyżkę oliwy z oliwek albo oleju słonecznikowego bądź rzepakowego. Tylko i wyłącznie właściwy bilans węglowodanów, tłuszczów i białka jest w stanie sprawić, że organizm będzie dobrze funkcjonował. Każdy posiłek powinien zostać zbudowany w oparciu o węglowodany, białko i tłuszcz. Te zasady dotyczą oczywiście także kolacji. Jeżeli człowiek komponuje w ten sposób posiłki, to po zjedzeniu danego posiłku czuje się syty i nie musi już podjadać na przykład słodyczy.

Indywidualne dopasowanie

Przyjęło się, że owsiankę je się na śniadanie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby owsiankę zjeść na kolację. Niektórzy po przyjściu z pracy, wieczorem, jedzą coś na ciepło. Jest to również bardzo dobra praktyka. Szczególnie w krajach takich jak na przykład Włochy, wieczorem spożywa się ciepłą kolację, na którą czeka się cały dzień. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań rodziny i danego kraju. Najważniejsze, aby dana osoba była zadowolona ze swojego sposobu jedzenia i aby taki sposób jedzenia po prostu jej służył. Można sprawdzić to na przykład poprzez wyniki badań. Każda osoba, która ma problemy z poziomem cukru czy insuliny, musi wypracować swój własny sposób jedzenia. U niektórych sprawdza się na przykład śniadanie bogate w białko i tłuszcze a ubogie w węglowodany, u innych z kolei odwrotnie. Dlatego też trzeba szukać swojego własnego sposobu na pokonanie wroga czyli choroby.

Redakcja zielonykarmnik.pl