YUZU w perfumach, czym jest?

Branża perfumeryjna pełna jest pięknych zapachów. Wiele z nich jest nam dobrze znanych. Wszyscy wiemy, jak pachnie pomarańcza, mandarynka, róża, jaśmin. Bez problemu rozpoznajemy także aromaty drzewne. Wiele z nas zna też, jeśli nie zapach, to chociaż nazwy innych popularnych składników perfum np. piżmo czy ambrę. Są jednak i takie substancje zapachowe, których nazwy niewiele nam mówią. Jedną z nich jest yuzu. Jak pachnie ten zapach?

Czym jest yuzu?

Yuzu to egzotyczny owoc. Jest on niezwykle ceniony na Dalekim Wschodzie. Został on sprowadzony do Japonii i Korei z Państwa Środka w pierwszych wiekach naszej ery. Dziś uprawiany jest w przede wszystkim w Azji Wschodniej, skąd importowany jest głównie do USA. Wiele osób yuzu może znać pod nazwą japońskiego grejpfruta. Ma niezwykle silny aromat, natomiast w smaku jest kwaśno-cierpki.

perfuma

Osoby, które miały go okazję spróbować, określają jego smak jako połączenie limonki, mandarynki i grejpfruta. Woń yuzu również jest określona jako ta łącząca w sobie niemal wszystkie cytrusy. Jednocześnie jest ona silna, aromatyczna i bardzo energetyczna. To właśnie przez to yuzu głównie odnajdziemy w letnich perfumach. Takich należy szukać na perfumeria.pl/collections/karl-lagerfeld, gdzie Karl Lagerfeld proponuje m.in. wodę toaletową Bois de Yuzu dla mężczyzn. Cytrusowy aromat yuzu łączy się w nich z nutami korzennymi i aromatycznymi takimi jak: grejpfrut, yuzu, mięta, bergamotka, imbir, mandarynka, rozmaryn, gałka muszkatołowa, papirus, mech.  

Popularne perfumy z yuzu

Yuzu pojawia się nie tylko w perfumach Karl Lagerfeld. Panowie intensywną woń tego cytrusa odnajdą również w Vera Wang for Men Vera Wang, L’Eau d’Issey Pour Homme Yuzu Issey Miyake czy L’Eau par Kenzo pour Homme Kenzo. Propozycje te są lekkie, świeże, orzeźwiające. Polecane są przede wszystkim na lato i wiosnę, choć zwolennicy energetycznych perfum mogą po nie sięgać przez cały rok.

yuzu

Aromatycznymi, cytrusowymi akordami japońskiego grejpfruta cieszyć może się też płeć piękna. Nuty tego owocu zawarte są w wiele popularnych pachnidłach. Jednym z nich jest np. Bright Crystal Versace. Yuzu pojawia się w nich w nucie głowy, gdzie towarzyszy owocowi granatu i aromatowi lodu. Inne popularne perfumy z yuzu to Donna Trussardi 2011 Trussardi.  Zapach ten bazuje na cytrusowych woniach. Oprócz yuzu tworzy je cytryna z Amalfi i kwiat afrykańskiej pomarańczy. Yuzu w świeżym wydaniu pojawia się także w Green Tea Yuzu Elizabeth Arden. Te cytrusowo-aromatyczne pachnidło egzotyczny owoc zawiera w nucie głowy.

Redakcja zielonykarmnik.pl