Jakie cechy powinien posiadać dobry internista?

Internista to lekarz, do którego ze swoimi problemami udajemy się zazwyczaj w pierwszej kolejności. Jeżeli problem, z którym się zgłaszamy wykracza poza ramy specjalizacji lekarza, może on pokierować nas dalej, do innych specjalistów. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, kim właściwie jest internista, jaki jest zakres jego kompetencji, z jakimi problemami powinniśmy się do niego zgłaszać i – co najważniejsze – jakie cechy powinien posiadać dobry internista.

Kim właściwie jest internista?

Internista jest lekarzem o najprawdopodobniej najszerszej ze wszystkich specjalizacji. Dziedziną jego pracy są choroby wewnętrzne. W medycznym żargonie ten dział medycyny określany jest także jako interna, dlatego lekarze tej specjalizacji określani są właśnie internistami. Bardzo często popełnia się ten błąd, że postrzega się internistów jako lekarzy mniej wyspecjalizowanych od – między innymi kardiologów, neurologów, ortopedów. Taki sposób myślenia bierze się stąd, że właśnie do nich kierujemy się w pierwszej kolejności, a skierowania od internisty potrzebujemy, żeby dostać się lekarzy innych specjalizacji. Rzeczywistość jest jednak inna. Medycyna wewnętrzna to specjalizacja taka sama jak każda inna. Jej zakres jest jednak bardzo szeroki.

Czym zatem dokładnie zajmuje się lekarz wyspecjalizowany w internie?

Choroby wewnętrzne to zbiorcza nazwa wszystkich chorób układu pokarmowego, krążenia, oddechowego, wydalniczego, krwiotwórczego, krwionośnego i narządów wydzielana wewnętrznego. Lekarze tej specjalizacji zajmują leczeniem chorób takich jak między innymi miażdżyca, choroba wieńcowa, choroby trzustki, choroba wrzodowa, cukrzyca, ale też o wiele mniej groźnych i pospolitych problemów, jak angina, czy zapalenie oskrzeli. Jak więc widać, specjalizacja wewnętrzna pokrywa się w różnych częściach z innymi specjalizacjami medycyny.

Jaki jest więc sens istnienia tej specjalizacji?

Internistów wyróżnia (albo przynajmniej powinno wyróżniać) holistyczne podejście do organizmu jako całości. Współczesna medycyna wie już doskonale, że nasz organizm nie składa się z niezależnych od siebie, autonomicznych części. Zaburzenie równowagi w jednym miejscu często prowadzi do problemów w innym. Współcześnie wyróżnia się też wiele chorób wielonarządowych, które jednocześnie atakują części różnych układów ciała. Specjalista od chorób wewnętrznych powinien być w stanie zauważyć całość problemu, a w razie potrzeby pokierować również do innych specjalistów. Często mówi się nawet, że interna jest najtrudniejszą z lekarskich specjalizacji. Żeby być dobrym internistą, trzeba zdobyć szczegółową wiedzę na temat wszystkich układów ludzkiego ciała i ich schorzeń. Wiedza ta musi prowadzić do zrozumienia sposobu działania ludzkiego ciała jako całości.

Jakie cechy powinien mieć dobry internista?

Medycyna wewnętrzna jest specjalizacją unikatową, która wymaga sporej wiedzy, która dodatkowo ciągle musi być rozwijana. Jest to pierwsza cecha, którą musi wyróżniać się dobry internista. Współczesna medycyna ciągle robi postępy. W poszczególnych jej dziedzinach dokonywane są nowe odkrycia, których efektem nierzadko są nowatorskie metody leczenia. Informacje o tych metodach są oczywiście dostępne, jednak ogromna ilość możliwej do przyswojenia wiedzy sprawia, że większość lekarzy trzyma się raczej swojej specjalizacji, a pozostałymi interesuje raczej pobieżnie. W przypadku lekarzy internistów jest zupełnie inaczej. Dobry internista powinien więc nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Świadczą o tym między innymi ukończone przez niego kursy i szkolenia, ale też praca w wyspecjalizowanych ośrodkach, albo praca akademicka.

Ważne jest też podejście do pacjenta. Współcześnie coraz więcej mówi się o tym, że dobry lekarz to nie tylko taki, który ma wiedzę i potrafi ją zastosować w praktyce, ale również potrafi komunikować się z ludźmi. Chory człowiek to nie komputer do naprawienia czy inne skomplikowane urządzenie. Internista musi umieć wykazać się zrozumieniem, umiejętnością słuchania i empatią, czyli podstawowymi umiejętnościami, które wymagane są do pracy z ludźmi. Zdecydowanie era lekarzy, którzy nie słuchają pacjenta i nie są wrażliwi na jego potrzeby już się kończy i współcześnie oczekuje się czegoś zupełnie innego.

Internista Kraków – jak znaleźć najlepszego lekarza dla siebie?

Dobry internista w Krakowie nie powinien być trudny do odnalezienia. W każdym większym ośrodku miejskim przyjmuje ich wielu. Jednak – jak się nietrudno domyślić – nie każdy jest tak samo dobry. Jak znaleźć tych najlepszych? Stopnie naukowe czy miejsce pracy nie zawsze są dobrymi wyznacznikami. Zdarza się, że w uniwersyteckich ośrodkach pracują lekarze o dużej wiedzy, ale fatalnym podejściu do pacjentów. Zdarza się też, że w małych przychodniach przyjmują lekarze wręcz fenomenalni, którzy nie zawsze dbają o naukowe stopnie i do których ustawiają się długie kolejki. Aby znaleźć lekarza dla siebie, najlepiej jest zdać się na opinie innych pacjentów. Współcześnie w sieci funkcjonują portale, na których pacjenci mogą swobodnie dzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat różnych lekarzy. Lekarz, który ma dużą liczbę pozytywnych opinii na pewno powinien wzbudzić nasze zainteresowanie.

Redakcja zielonykarmnik.pl