Jaka najlepsza maska antywirusowa?

Gdy zależy Ci na ścisłej ochronie przed działaniem wirusa czy bakterii, zaopatrz się w dobrą maskę antywirusową. Być może zastanawiasz się, który produkt zasługuje na to miano i który warto wybrać. Okazuje się, że najlepsze będą maseczki antywirusowe z certyfikatem, zapewniające wysoki poziom filtracji. Nie tylko skutecznie chronią, ale też zapewniają Ci komfort oddychania tak ważny na co dzień.

Najlepsze maski antywirusowe z certyfikatami

O tym, czy dana maska spełnia nasze wymagania, świadczy certyfikat, jaki posiada. Produkty bez odpowiedniego oznakowania i bez atestu lepiej od razu odrzucić – nie mamy pewności, co do stopnia, w jakim chronią nasze drogi oddechowe. Tak jest z popularnymi maseczkami bawełnianymi. Chociaż są one dopuszczone do użytku, to jednak oprócz walorów dekoracyjnych (powstają z różnokolorowych, wzorzystych tkanin) nie oferują zbyt wysokiego poziomu filtracji zanieczyszczeń.

Najlepsze maseczki, czyli takie, które zapewniają najwyższy poziom ochrony, to maseczki oznaczone symbolem N95 (lub KN95, co jest chińskim odpowiednikiem europejskiego i amerykańskiego standardu). Niemal w całości zatrzymują one wirusy i bakterie, a także kurz i roztocza. W tej grupie produktów są maseczki FFP2 i FFP3. Te pierwsze to najpowszechniejszy wybór, gdy zależy nam na prewencji i ochronie przed wirusami. Te drugie, to najbardziej zaawansowane wyroby o charakterze medycznym, które sprawdzają się także w zastosowaniu przemysłowym, bo zabezpieczają przed kontaktem z substancjami toksycznymi. Jeżeli dodatkowo są wyposażone w zaworek, to z łatwością można regulować wydajność ich filtracji.

Nawet najlepsza maseczka nie pomoże, jeśli…

Nie wystarczy po prostu kupić dobrą, certyfikowaną maseczkę. Trzeba jeszcze prawidłowo ją użytkować, czyli nosić ściśle przylegającą do twarzy, zwłaszcza na nosie i pod oczami. Przylegająca maseczka jest szczelną barierą dla drobnoustrojów i zatrzymuje je nawet w 99% (maseczka FFP3 – więcej o typach maseczek przeczytasz tutaj https://medivon.pl/jaka-najlepsza-maska-antywirusowa/). Zapomnij o zsuwaniu jej na brodę, a gdy zakładasz lub ściągasz maseczkę dezynfekuj dłonie i łap za gumowe zauszniki. Nigdy nie dotykaj zewnętrznej strony maski – to na jej powierzchni gromadzi się najwięcej zarazków, które w ten sposób łatwo rozniesiesz po ciele czy przedmiotach.

Trzeba też pamiętać, że wydajność maseczek jest związana z tym, jak długo je nosimy. W przypadku masek jednorazowych ten czas wynosi zazwyczaj maksymalnie 8 godzin, a po tym czasie produkt ulega zawilgoceniu i należy wymienić go na nowy. 

Redakcja zielonykarmnik.pl