Jak wybrać okulary?

Dobrze dobrane okulary nie tylko pozwalają widzieć świat wyraźnie, ale także podkreślają rysy twarzy, styl i osobowość. Dlatego wybierając okulary warto skorzystać z pomocy specjalistów w salonie optycznym, gdzie w jednym miejscu można wykonać profesjonalne badanie optometryczne oraz dobrać odpowiednie szkła korekcyjne i oprawki.

Po pierwsze – rozpoznać wadę

Pierwszym krokiem w procesie doboru okularów jest diagnoza, czyli rozpoznanie wady wzroku pacjenta. Optometrysta w profesjonalnym salonie optycznym, przy pomocy specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu, określa typ schorzenia. Następnie, do zidentyfikowanej wady wzroku – dalekowzroczności, krótkowzroczności, czy też astygmatyzmu – dobiera się kolejne właściwości okularów, czyli rodzaj szkieł, a na końcu walory estetyczne oprawek.

Po drugie – rodzaj okularów

Po określeniu parametrów szkieł korekcyjnych czas na dobór rodzaju okularów. Szkła korekcyjne, poza zapewnieniem lepszego widzenia, bardzo często pełnią też wiele funkcji dodatkowych. Przykładowo, okulary dla osób pracujących przy komputerze oraz kierowców powinny być wyposażone w specjalne filtry chroniące przed szkodliwym wpływem promieni emitowanych przez monitory czy reflektory samochodów. Z kolei osobom aktywnym przydadzą się szkła progresywne, które pozwalają na patrzenie zarówno w dal, jak i z bliska bez konieczności zmiany okularów. 

Po trzecie – estetyka

Na koniec, dobieramy oprawki. Ich wygląd powinien być dopasowany do kształtu twarzy w taki sposób, aby uwypuklić rysy twarzy oraz ukryć lub zminimalizować jej niedoskonałości. Następny krok to wybór koloru oprawek. Ich barwę dostosowujemy do odcienia skóry i koloru oczu. Przykładowo, osoby o białej karnacji będą dobrze wyglądać w szarych, srebrnych, grafitowych lub niebieskich okularach. Z kolei do ciepłych odcieni skóry pasują oprawki w kolorze ciemnego różu, złota lub bursztynu. Nie zapominajmy, żeby dostosować barwę okularów do koloru ubrań, które najczęściej nosimy, i w których czujem się najbardziej komfortowo. 

Podsumowując, szukając ofert na okulary w Warszawie z pewnością warto zacząć od wizyty w odpowiednio wyposażonym salonie optycznym, który oferuje w pełni profesjonalne badanie wzroku poprzedzone wywiadem z pacjentem oraz na tej podstawie pomaga dobrać odpowiednie okulary.

Redakcja zielonykarmnik.pl