Jak dopasowac torebkę do sylwetki?

W sklepach jest duży wybór torebek, różnią się one między sobą kształtem, materiałem, z którego są wykonane i przeznaczeniem. Torebka jest zazwyczaj dopasowywana do koloru butów, paska, czy oprawek okularów, ale warto wiedzieć, że powinna być ona dobierana również do rodzaju sylwetki. Jest ona takim elementem stylizacyjnym, który może wyrównać proporcje całej figury. Jeśli dobierzesz ją właściwie, może wydłużyć i wysmuklić Twoje proporcje, z kolei dobrana niewłaściwie może spowodować, że sylwetka wygląda na bardziej masywną.

Jak dobrać rozmiar torebki do wzrostu i proporcji sylwetki?

Jeśli masz filigranowe kształty, torebka również powinna mieć delikatne proporcje, z tego względu dobrym rozwiązaniem będzie torebka np. kopertówka. Chcąc wydłużyć sylwetkę, można zdecydować się na torbę z frędzlami, cienkie i długie elementy torebki optycznie wydłużają figurę. Osoby niższe nie powinny nosić dużych toreb, są one nieproporcjonalne do ich wzrostu, mogą przytłaczać i sprawiać, że sylwetka wydaje się jeszcze niższa. Osoby o bardziej okrągłych kształtach mogą wybrać taki fason torebki, który odwraca uwagę od talii, jej pasek nie powinien być dłuższy niż środek talii. Mogą to być miękkie modele w kształcie A4 o zaokrąglonych brzegach albo torebki sportowe damskie, ale należy zrezygnować z saszetki noszonej na biodrach. Z kolei kobiety wysokie dobrze prezentują się z dużymi torbami o geometrycznym kształcie jak np. popularne shopper bag. Osoby wysokie mogą nosić duże i miękkie torebki, ale panie z nadwagą powinny raczej zrezygnować z miękkiej formy takich dodatków i zdecydować się na smukłe, duże i sztywne torebki.

Torebka a typ figury

Panie o typie sylwetki jabłko powinny unikać bardzo małych modeli torebek, lepszym wyborem będą te o średnich i większych wymiarach, są wtedy dominującym elementem stylizacji. Torebki o obłych i okrągłych kształtach również nie sprawdzą się przy tego typu sylwetce, lepiej będą prezentować się warianty w kształcie trapezu i prostokąta. Panie w typie sylwetki rożka, to osoby charakteryzujące się szerokimi ramionami i wąskimi biodrami, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się okrągłe modele torebek z paskiem, który sięga do linii bioder. Należy unikać modeli na krótkim pasku oraz kopertówek trzymanych pod pachą. Sylwetka pani gruszki to szerokie biodra i wąskie ramiona, przy takim typie sylwetki lepiej unikać paska o długości do bioder, ponieważ może niepotrzebnie podkreślać tę część figury. Całość wysmukli torebka w pionie z podłużnymi aplikacjami albo frędzlami. Figura klepsydry jest jednym z najbardziej pożądanych kształtów sylwetki damskiej, pasują do niej różne warianty torebek. Największą zaletą tego rodzaju sylwetki jest talia, dlatego warto długość torebki dostosować do jej wysokości.

Dokonując wyboru torebki trzeba pamiętać, że oprócz proporcji figury, trzeba również zwrócić uwagę na wysokość i wagę. Optymalnym rozwiązaniem będzie zawsze mniejszy albo średni rozmiar, zbyt duża płaszczyzna torebki może spowodować optyczne dodanie kilku kilogramów. Dobrze dobrany model torebki nie zakłóca proporcji sylwetki i pasuje stylistycznie do stroju i okazji.

Redakcja zielonykarmnik.pl