Jak dbać o stopy i zapobiegać powstawaniu odcisków?

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami stóp. Są one często zaniedbywane podczas codziennej pielęgnacji ciała. Tylko systematyczna kosmetyka sprawia, że są zdrowe i pięknie wyglądają, zazwyczaj przypominamy sobie o stopach, kiedy z jakiegoś powodu nam dokuczają i powstają odciski, wówczas niezbędna jest konsultacja u podologa.

Jak dbać o stopy, aby leczenie odcisków nie było konieczne?

Do codziennych sposobów właściwego dbania o stopy trzeba zaliczyć noszenie wygodnego przewiewnego obuwia, usuwanie zrogowaciałego naskórka. Zalecane jest także stosowanie do nóg kremów z zawartością rumianku, mięty i szałwii, które zmiękczają naskórek, dają uczucie świeżości i zapobiegają ich poceniu. Rumianek i szałwia mają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu mogą łagodzić mikroskopijne uszkodzenia naskórka i podrażnienia. Raz na jakiś czas należy także stosować peeling, aby usunąć zrogowaciały naskórek. Jeśli peeling nie pomoże, można usunąć niepotrzebny naskórek mechanicznie, ale przedtem trzeba wymoczyć stopy w wodzie z mydłem i dodatkiem dwóch trzech łyżek soli kuchennej. W sytuacji, kiedy bolesne zgrubienia powstaną trzeba umówić się z podologiem na usuwanie odcisków Wrocław, zabieg jest bezbolesny.

Jak powstają odciski?

Są odmianą hiperkeratozy, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka, narasta on cały czas w jednym miejscu, twardnieje i staje się zgrubiały. Jeżeli naskórek nie jest usuwany, i narażony jest na stały ucisk, powstają odciski. Do ich powstawania może więc przyczyniać się:

  1.  zbyt ciasne obuwie,
  2.  narastanie naskórka,
  3.  wady w anatomicznej budowie stóp.

Domowe sposoby ich usuwania mogą spowodować jeszcze większe problemy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich leczenie u podologa. Na pierwszej wizycie zazwyczaj określany jest rodzaj schorzenia i planowane postępowanie. Gabinety podologiczne wykonują nie tylko usuwanie odcisków Wrocław, ale też szereg innych zabiegów.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków i nagniotków?

Odciski mogą mieć skłonność do nawracania, jeśli stopy mają skłonność do ich powstawania, dobrze jest używać do obuwia specjalnych krążków i wkładek. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na rodzaj noszonego obuwia oraz odpowiedni rozmiar. Stopy nie mogą przesuwać się w nim w trakcie chodzenia, buty powinny być wygodne i miękkie, aby leczenie odcisków nie było konieczne najlepiej zastosować profilaktykę w tej kwestii. Stopy powinny być suche, niezalecane jest także stosowanie płynów i plastrów zmiękczających, ponieważ nieodpowiednio użyte mogą powodować stany zapalne.

Inne zabiegi lecznicze stóp

Zabiegi lecznicze w gabinecie podologicznym przeznaczone są dla osób, które mają jakąś bolesność w obrębie stóp, pękające pięty, wrastające paznokcie, albo paznokcie zajęte grzybicą. Wykonywane są również zabiegi SPA przywracające stopom zdrowy i piękny wygląd. Po takim zabiegu kształt paznokci nabiera odpowiedniego kształtu, a skóra jest wygładzana za pomocą frezarki.

 Ładne i zadbane stopy to marzenie wielu osób, ale trzeba pamiętać, że należy dbać nie tylko o ich estetykę. Leczenie wszystkich zmian pojawiających się na stopach przynosi ulgę od bólu oraz umożliwia prowadzenie bardziej komfortowego życia.

Redakcja zielonykarmnik.pl