Jak dbać o pierścionek zaręczynowy z diamentem?

Właśnie powiedziałaś swojemu ukochanemu „tak” i masz na dłoni wymarzony pierścionek zaręczynowy z diamentem. Po ogromnej radości przychodzi jednak moment niepewności – czy biżuteria będzie zawsze tak samo piękna i jak najlepiej o nią zadbać? Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, a diament na Twojej dłoni będzie zawsze lśnił.

Co może uszkodzić pierścionek zaręczynowy z diamentem?

Mimo tego, że diament jest najtwardszym surowcem na ziemi, złota biżuteria z tym kamieniem również jest narażona na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Pierścionek to element, który nosisz na co dzień, dlatego jest eksploatowany niemal bez przerwy. Jeśli chcesz dobrze chronić go przed zużywaniem, unikaj sytuacji, które mogą negatywnie wpłynąć zarówno na złoto, jak i sam kamień.

  • Przechowuj biżuterię w suchym miejscu. Wilgotna łazienka nie jest do tego najlepszym pomysłem. 
  • Chowaj biżuterię w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Aby drobne elementy nie niszczyły i nie rysowały się nawzajem, wykorzystaj specjalną szkatułkę z oddzielnymi przegródkami.
  • Zdejmuj swój pierścionek zaręczynowy z diamentem przed kąpielą i zabiegami kosmetycznymi z użyciem tłustych kosmetyków lub acetonu (na przykład przed wykonywaniem manicure hybrydowego).
  • Ściągaj biżuterię przed ćwiczeniami fizycznymi i zajęciami domowymi, takimi jak sprzątanie czy gotowanie, podczas których możesz niepostrzeżenie ją uszkodzić.
  • Unikaj kontaktu z detergentami, bo mogą trwale uszkodzić złoto oraz kamień, powodując odbarwienia, matowienia, a nawet pęknięcia.
  • Nie zabieraj pierścionka na basen, z uwagi na występujący w wodzie chlor.
  • Wieczorem odkładaj biżuterię do szkatułki, aby nie zniszczyć jej podczas snu.

Jak czyścić biżuterię z diamentami?

Jeśli nosisz swój pierścionek zaręczynowy z diamentem codziennie, wpływ na jego wygląd ma nawet kontakt z powietrzem czy Twoim potem. Dlatego regularne czyszczenie pozwoli usunąć drobne osady i zachować idealny blask złota i kamieni. Jak bezpiecznie wyczyścić biżuterię?

  • Kup w sklepie jubilerskim delikatną ściereczkę do czyszczenia biżuterii i regularnie usuwaj nią zanieczyszczenia z mydła, potu itp.
  • Raz na jakiś czas wymocz pierścionek w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Osad usuniesz łatwo miękką szczoteczką – zbyt twarda może zarysować powierzchnię.
  • Jeśli boisz się korzystać z innych domowych sposobów, kup specjalny preparat do czyszczenia biżuterii albo zanieś ją do jubilera. Tam profesjonalnie i kompleksowo zadbają o Twój pierścionek, dzięki czemu zarówno złoto, jak i sam diament będą wyglądały jak nowe – czyste, gładkie i lśniące.

Noś swój pierścionek zaręczynowy z dumą

Pamiętaj, że niewielkie, tzw. mikrorysy na powierzchni Twojego pierścionka są normalne i nie uznaje się ich za uszkodzenia. Ich powstawanie nie jest niczym dziwnym, gdy nosisz biżuterię codziennie. Jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad, Twojemu pierścionkowi nie grozi nic ponad to. Będziesz cieszyć się nim przez wiele lat, więc nie ma powodu, abyś chowała go w pudełku i zakładała tylko na duże okazje. Niech towarzyszy Ci na co dzień i dumnie ozdabia Twoją dłoń.

Redakcja zielonykarmnik.pl