Istotne zalety maty do jogi kauczukowej?

Joga to taka aktywność fizyczna, w której wszystko kręci się wokół maty. Jest to pierwszy produkt, w który powinna zaopatrzyć się każda osoba chcąca rozpocząć przygodę z jogą. Jaką zatem matę wybrać, aby uprawianie ćwiczeń były wygodne oraz sprawiało dużą przyjemność?

Maty do jogi w bogatej ofercie

Obecnie wybór mat służących do uprawiania jogi jest na rynku przeogromny. Można je zakupić nie tylko w poszczególnych sklepach stacjonarnych, lecz także internetowych.

Poszczególne maty różnią się pomiędzy sobą grubością, tworzywem z którego zostały wykonane, kolorami oraz fakturą. Najczęściej maty do jogi są wykonywane z: naturalnego kauczuku, poliuretanu, mikrofibry, juty oraz naturalnego korka.

Wybór powinien być uzależniony między innymi od wagi osoby, która będzie ją używała. Ponadto powinna ona być odpowiednio dobrana do rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

Czym charakteryzuje się mata do jogi kauczukowa?

Z pośród wielu oferowanych mat mnóstwo klientów decyduje się na zakup produktu wykonanego z naturalnego kauczuku. Czym charakteryzuje się taka mata?

Istotną zaletą mat kauczukowych jest to, że posiadają one właściwości antypoślizgowe. Kauczuk to bowiem szorstkie oraz lekko chropowate tworzywo, które bez problemu potrafi zatrzymać ręce w odpowiednim miejscu.

Maty z kauczuku charakteryzują się również tym, że posiadają bardzo specyficzny zapach. Dla wielu osób jest on neutralny, a wielu innym przeszkadza. Aby pozbyć się zapachu kauczuku, warto przez pewien czas zostawić ją na podłodze rozwiniętą.

Istotną zaletą mat kauczukowych jest także to, że są one bardzo trwałe. Można z nich bez problemu korzystać przez bardzo długi czasu.

Dziś na rynku dostępne są maty kauczukowe o różnej grubości. Cienkie oraz średnie maty zazwyczaj mają grubość 3 – 4mm i ważą około dwóch kilogramów. Z kolei waga grubszych mat kauczukowych sięga zazwyczaj powyżej trzech kilogramów.

Jak pielęgnować matę kauczukową?

Aby wybrana mata z kauczuku służyła nam niezawodnie przez długi czas należy właściwie o nią zadbać. W tym celu warto ją co jakiś czas czyścić roztworem wody i octu, w proporcji 50:50.

Niezwykle ważne jest, aby nie używać do czyszczenia sztucznych detergentów oraz nie namaczać maty. Wówczas to bowiem może ona stać się śliska, a to bardzo przeszkadza podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Warto także pamiętać o tym, aby kauczukowej maty nie wystawiać na działanie promieni słonecznych, bowiem wówczas jej kolor może wyblaknąć. Dbając odpowiednio o matę, można z niej korzystać przez bardzo długi czas.

Redakcja zielonykarmnik.pl